Przejdź do sekcji:
,,LAURY” za 2023 r. rozdane
21 marca w Miejskiej Szkole Artystycznej w Mińsku Mazowieckim odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Powiatu Mińskiego „LAURA” za rok 2023. Wydarzenie poprowadził Ryszard Rembiszewski. W gronie nagrodzonych znaleźli się nasi mieszkańcy Państwo Olga i Szymon Dobosiewiczowie, którzy z rąk Pana Starosty Antoniego Tarczyńskiego odebrali statuetkę w dziedzinie ,,Kultura i sztuka”. O przyznanie nagrody wnioskowała Pani Kinga Anna Sosińska Wójt Gminy Stanisławów. Cieszy nas ogromnie, że Kapituła doceniła dokonania naszych mieszkańców. W uroczystości wzięło udział wielu mieszkańców Gminy Stanisławów, którzy ze wzruszeniem gratulowali naszym drogim laureatom. Galę uświetnił przepiękny występ Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie.
Serdeczne gratulacje dla wszystkich Laureatów.
Państwo Olga i Szymon Dobosiewiczowie można powiedzieć, że są genetycznie obciążeni muzyką. Pani Olga jest stryjeczną siostrą Zbigniewa Wodeckiego, Pan Szymon bratankiem Wincentego Dobosiewicza, który w 1968 r. reaktywował i prowadził parafialną orkiestrę dętą w Stanisławowie.
Pan Szymon jest multiinstrumentalistą, świetnie gra na akordeonie i wielu, wielu innych instrumentach. Pani Olga ukończyła studia muzyczne w zakresie wiolonczeli, gra również na pianinie, skrzypcach oraz innych instrumentach. W młodości pracowała w Zespole Waldemara Kazaneckiego znanego polskiego pianisty, dyrygenta i kompozytora.
W 1966 r. Państwo Dobosiewiczowie wyjechali na 3 miesiące do Szwecji z zespołem muzycznym Juliusza Skowrońskiego znanego muzyka, gdzie występowali na tamtejszych estradach. Następnie wyjechali do Finlandii. Początkowo grali w eleganckich restauracjach hotelowych na instrumentach symfonicznych ze znanymi artystami. Po czym zaangażowali się do orkiestry. Mieszkając w Helsinkach zostali odznaczeni medalami za działalność artystyczną. Wychowali dwoje niezwykle utalentowanych dzieci.
W 1991 r. po przejściu na emeryturę, po 25 latach powrócili do Polski i osiedli w Stanisławowie. Do 2020 r. nieodpłatnie prowadzili Towarzystwo Śpiewacze Lira i kontynuowali dzieło Wincentego Dobosiewicza. Od 2010 r. do 2015 r. prowadzili stanisławowską orkiestrę dętą i chór. Pracowali społecznie. Pieniądze przeznaczone na prowadzenie orkiestry przeznaczali w całości na zakup nowych instrumentów muzycznych. W zaprzyjaźnionych sklepach i orkiestrach za niewielkie pieniądze kupowali bardzo dobre instrumenty. Śpiewali także w chórze kościelnym. Pan Szymon sam rozpisywał utwory wykonywane później przez artystów na cztery głosy. Występy chóru Lira i orkiestry uświetniały każdą uroczystość gminną, państwową czy kościelną nie tylko w Stanisławowie, ale również w Pustelniku, Ładzyniu i innych miejscowościach gminy i powiatu. Muzyka zawsze była bardzo ważnym elementem w ich życiu i miłość do muzyki sprawiała, że starali się przekazać ją młodszemu pokoleniu. Pan Szymon nieodpłatnie uczył dzieci i młodzież gry na instrumentach w Gminnym Ośrodku Kultury w Stanisławowie. Jego wychowankowie grają nie tylko w stanisławowskiej orkiestrze, ale też w innych orkiestrach w powiecie mińskim.
Oboje posiadają talent do zaskarbiania sobie sympatii ludzi. Mili, uczynni, zawsze można liczyć na ich bezinteresowną pomoc. Cieszą się ogromną sympatią mieszkańców Stanisławowa i okolic. Kochają także zwierzęta, szczególnie psy.