Przejdź do sekcji:
Niedziela Palmowa
Niedziela Palmowa w kościele katolickim rozpoczyna Wielki Tydzień, najważniejsze święta w kalendarzu liturgicznym, a zarazem jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli świąt wielkanocnych. Zwyczaj święcenia palm wywodzi się z Biblii. Kiedy Jezus wjeżdżał do Jerozolimy, ludzie witali go gałązkami palmy rzucając je i radośnie śpiewając. W Polsce tradycja stała się popularna w średniowieczu, wówczas zaczęto obchodzić Niedzielę Palmową. Wierni zaczęli przynosić do kościołów gałązki wierzby, ozdobione kwiatami i wstążkami, symbolizujące palmy, którymi mieszkańcy Jerozolimy witali Chrystusa. Symbolika palmy wielkanocnej ma wiele wymiarów. Palma wielkanocna symbolizuje także odrodzenie, życie i płodność, co jest związane z wiosenną aurą oraz świętowaniem Zmartwychwstania Pańskiego. Palma wielkanocna ma również funkcję ochronną, chroniąc domostwa przed złymi mocami i przynosząc szczęście oraz pomyślność.
Tradycją w naszej gminie stał się coroczny Konkurs Palm Wielkanocnych, który odbywa się w Niedzielę Palmową. Przygotowanie palm, to żmudna, ale też twórcza, kreatywna i radosna praca, integrująca lokalną społeczność.
Tym razem, organizatorem konkursu było Koło Gospodyń Wiejskich ,,Nasza Chata”. Do konkursu zgłoszono 13 palm w kategorii dorośli i 8 w kategorii dziecięcej. Palmy dumnie i kolorowo prezentowały się najpierw przed kościołem w Stanisławowie, następnie zostały poświęcone i procesyjnie wprowadzone do kościoła. Najwyższa palma mierzyła prawie 8 m.
Palmy do konkursu w kategorii dorośli zgłosiły:
- Koło Gospodyń Wiejskich ,,Dworzanie” w Prądzewie – Kopaczewie,
- Koło Gospodyń Wiejskich ,, Cuda Wianki” w Lubominie,
- Koło Gospodyń Wiejskich Cisowianki w Cisówce,
- Koło Gospodyń Wiejskich ,,Pod Strzechą” w Koloniach Stanisławów,
- Koło Gospodyń Wiejskich ,,Nasza Chata” w Stanisławowie,
- Koło Gospodyń Wiejskich ,,Sami Swoi” w Ciopanie,
- Koło Gospodyń Wiejskich ,,Wólczanki” w Wólce Czarnińskiej,
- Koło Gospodyń Wiejskich ,, Nad rzeką ‘’ w Rządzy,
- Koło Gospodyń Wiejskich ,,Dziarskie” w Ładzyniu
- Bogusława Sienkiewicz,
- Julia Michta,
- Sylwia Michta,
- Zofia Michta.
W kategorii dzieci:
- Lena Rosik z Kątów Goździejewskich,
- Gabriela Sawicka ze Stanisławowa,
- Stowarzyszenie Przyjaciół Cisówki (dzieci),
- ,,Stokrotki” ze Szkoły Podstawowej w Pustelniku,
- Grupa Motylki ze Szkoły podstawowej w Pustelniku,
- Grupa Słoneczka ze Szkoły Podstawowej w Pustelniku,
- Grupa Dzieci z Kolonii Stanisławów,
- Grupa Dzieci z Ładzynia.
- Komisja konkursowa oceniając palmy uznała, że wszystkie palmy zostały wykonane zgodnie z regulaminem konkursu, doceniła bogactwo użytych materiałów, pomysłowość i inwencję twórczą wykonawców oraz estetykę wykonanych prac. Palmy były przepiękne, wykonawcy włożyli mnóstwo pracy i serca w ich wykonanie, a komisja doceniając ich starania przyznała nagrody wszystkim zgłoszonym palmom w obydwu kategoriach.
Nagrody zostały wręczone po mszy św. przez Panią Kingę Annę Sosińską Wójt Gminy, Panią Teresę Michalak Przewodniczącą KGW ,,Nasza Chata” oraz Kś. Proboszcza Bronisława Janiszewskiego.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za piękne palmy i liczymy, że w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej.
W tym samym dniu w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty dla dzieci i dorosłych polegające na własnoręcznym malowaniu pisanek i ozdób świątecznych, wyszywaniu pisanek, króliczków z tkaniny i ich ozdabianiu. Warsztaty to wspaniała okazja do spędzenia czasu w kreatywny sposób i przygotowania unikalnych dekoracji na święta. To także prezentacja tradycji i symboliki ozdób wielkanocnych, a dla dzieci nie tylko świetna zabawa ale również cenne doświadczenie.
Koło Gospodyń Wiejskich „Nasza Chata” przygotowało dla uczestników, mieszkańców i gości poczęstunek, było tradycyjne jajko, pasztet, ciasta i inne potrawy symbolizujące Święta Wielkanocne. Każdy mógł posmakować przygotowanych potraw, spędzić miło czas w gronie przyjaciół, koleżanek i kolegów oraz innych przybyłych osób.
Serdeczne podziękowania kierujemy na ręce Pani Marszałek Janiny Ewy Orzełowskiej.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego @Mazowsze.serce.Polski.