Przejdź do sekcji:
„Usta milczą, dusza śpiewa…”
Pod takim tytułem odbył się koncert w Gminnym Ośrodku Kultury w Stanisławowie z okazji Gminnego Dnia Kobiet i Mężczyzn. W programie artystycznym wystąpili artyści scen operowych: Karolina Róża Kozłowska (sopran) i Tomasz Piluchowski (tenor). Akompaniowała im pianistka Anna Hajduk. Była to swoista muzyczna podróż przez największe przeboje muzyki operowej, operetkowej i musicalowej.
Wydarzenie zorganizowali: Wójt Gminy Stanisławów Kinga Anna Sosińska, Przewodniczący Rady Gminy Stanisławów Waldemar Zbytek oraz Gminny Ośrodek Kultury w Stanisławowie. Oprócz organizatorów na uroczystość przybyli: Janina Ewa Orzełowska – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Hanna Pietrzyk – sekretarz gminy Stanisławów oraz licznie przybyli panowie i panie. - My, kobiety, często zapominamy o tym, co jest najważniejsze. A najważniejsze jest to, abyśmy znajdowały czas dla siebie. Czasami jest to czas na przeczytanie dobrej książki, czasami – rozmowa z koleżankami, czasami – opera albo wyjazd do SPA. Zawsze trzeba znaleźć czas na pasje, chwile wytchnienia. Czas na to, aby poczuć się kobietą, a nie tylko matką, żoną czy babcią. W kobietach jest siła – pamiętajcie o tym. Żeby odnaleźć tę siłę musicie znaleźć czas dla siebie, pozwalać nawet na drobne błędy. Ważne jest, aby czuć się dobrze. Jak będzie czuć się szczęśliwie, to mężczyźni też będą czuli się szczęśliwsi, bo kobiety jak są szczęśliwie, to to szczęście rozdają. Życzę Wam, abyście czuły, że kobieta to jest siła. A Panom życzę, abyście zawsze mieli obok siebie silną kobietę, bo za sukcesami każdego mężczyzny stoi kobieta – tymi słowami zwróciła się do publiczności marszałek Janina Ewa Orzełowska.
Dzień Mężczyzny to święto, które nie cieszy się taką popularnością jak Dzień Kobiet, jednak to dobra okazja do złożenia panom życzeń. Tym bardziej że obchodzone jest niemal po Święcie Kobiet, to jest 10 marca. - W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Dzień Mężczyzn. By panom było raźniej, razem świętowaliśmy dzień panów i pań. Przy naszym boku zawsze są wspaniali mężczyźni, którzy nas wspierają: czy to mąż, czy syn, ojciec albo ktoś inny. Warto łączyć te dwa święta: Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn. Po pierwsze ze względu bliskość terminu, po drugie – ze względu na równość, która jest potrzebna kobietom i mężczyznom. I cieszę się, że na wielu stanowiskach, takich jak wójt, burmistrz, prezydent, marszałek i wyżej, pojawiają się także kobiety. Mamy mężczyzn, który nas wspaniale uzupełniają, a my uzupełniamy ich – zaznaczyła Kinga Anna Sosińska, wójt gminy Stanisławów. Panowie otrzymali od pani Marszałek i pani Wójt pluszowe misie, zaś Panie – duże czerwone goździki ufundowane przez Waldemara Zbytka – przewodniczącego Rady Gminy Stanisławów oraz Łukasza A. Wawryniuka – dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie. Dekoracje na uroczystość zostały przygotowane przez sekcję rękodzieła artystycznego prowadzoną przez Kaję Pawłowską. Jedną z prac sekcji były misternie wykonane dłonie z gipsu, które zostały podarowane w trakcie imprezy dla J. E. Orzełowskiej.
Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Łącznie na widowni zasiadło prawie 90 osób. Usłyszeli oni znane i mniej znane wykonania z dzieł takich mistrzów jak Johan Strauss (syn), George Gershwin, Emmerich Kálmán, Ludomir Różycki, Luigi Denza, Ferenc Lehar, Gioacchino Rossini czy Giuseppe Verdi. Podczas koncertu wystąpiła sopranistka Karolina Róża Kozłowska – absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Włodzimierza Zalewskiego. W 2016 roku rozpoczęła współpracę z Warszawską Operą Kameralną biorąc udział w produkcjach w reż. Jitki Stokalskiej: „Bastienka” na podstawie opery Mozarta „Bastien und Bastienne” w roli Bastienne i „Il Turco in Italia” Rossiniego w roli Donny Fiorilli. W kolejnych latach kreowała między innymi takie partie jak: Blonda, Madame Herz, Susanna, Królowa Nocy, Donna Fiorilla czy Pamina. Od 2017 roku jest związana z Filharmonią Narodową w Warszawie promując muzykę klasyczną wśród młodych widzów. Razem z artystką wystąpił tenor Tomasz Piluchowski – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, od 2009 roku związany z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, gdzie występował m. in. w Borysie Godunowie Musorgskiego, Traviacie Verdiego, Madame Butterfly Pucciniego, Diabłach z Loudun Pendereckiego, Strasznym dworze Moniuszki, Onieginie Czajkowskiego, współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Wielkim w Łodzi, Warszawską Operą Kameralną oraz Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku. Na klawiszach akompaniowała im Anna Hajduk – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem) w klasie fortepianu prof. Jerzego Romaniuka i dr. Ramiro Sanjinesa. Do 2018 roku studiowała podyplomowo w Schola Cantorum w Paryżu w mistrzowskiej klasie fortepianu prof. Maurizio Morettiego. W 2018 roku ukończyła, także z wyróżnieniem, dyrygenturę chóralną na UMFC w klasie prof. Andrzeja Banasiewicza. Fascynacja wykonawstwem na fortepianach historycznych zaowocowała ukończeniem studiów magisterskich w klasie fortepianu historycznego u dr Katarzyny Drogosz na Akademii Muzycznej w Katowicach (2022). Koncertowała na Węgrzech, we Włoszech, w Belgii, we Francji, w Szwecji, w Austrii oraz w Kambodży. Na polskich estradach występuje regularnie specjalizując się głównie w repertuarze chopinowskim i współczesnym.