Gmina Stanisławów

Treść strony

Bitwa Warszawska 1920 – 100 lecie Cudu nad Wisłą Jedność i współpraca warunkiem zwycięstwa

Jest lato 1920 r. Sytuacja jest dramatyczna. Amia Czerwona wdziera się coraz głębiej w terytorium Rzeczypospolitej i zbliża się do Warszawy. Chociaż proponowane warunki porozumienia z Rosjanami dla Polski są upokarzające, to Lenin i tak odrzuca propozycję mediacji. Szykuje rewolucję w całej Europie. W obliczu zagrożenia ze strony bolszewików, Polsce na czele rządu potrzebna jest osoba, która cieszy się szerokim poparciem społecznym.

  • Naczelnik Państwa wzywa do siebie Wincentego Witosa i...

Wybór Witosa jest przemyślany, a sama sugestia pochodzi od Rady Obrony Państwa. Witos ustala z Piłsudskim skład nowego rządu. Wchodzą do niego m.in.: Ignacy Daszyński z Polskiej Partii Socjalistycznej, Eustachy Sapieha ze Związku Ludowo-Narodowego, Leopold Skulski z Narodowego Zjednoczenia Ludowego i Kazimierz Bartel z Polskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie".

 

24 lipca 1920 r. został powołany Rząd Obrony Narodowej Wincentego Witosa i rozpoczął się ostatni etap przygotowań do obrony Warszawy.

Już w pierwszych dniach sierpnia 1920 roku Rosjanie zajmują większość terytorium Polski i stoją na przedpolach Warszawy. Trwają gorączkowe próby mobilizacji ostatnich zasobów ludzkich i sprzętowych Polski. Jednym z ważniejszych elementów tych działań stała się odezwa Wincentego Witosa.

  • Odezwa Wincentego Witosa

Wielu traci już nadzieję, pakują się aby zdążyć wyjechać z kraju przed nawałnicą bolszewicką, a w niektórych częściach kraju trwają dyskusje nad ewentualnym odłączeniem się od Polski. W tym nieprawdopodobnym chaosie rząd i wojsko starają się wzmocnić obronę stolicy i mobilizować ostatnie rezerwy do wielkiej armii ochotniczej, do której zgłaszało się również wielu mieszkańców okolic Stanisławowa. Na jej czele stanął generał Haller – którego na zdjęciu widzimy w otoczeniu sztabu wojsk ochotniczych.

 

Sztaby wszystkich naszych sił szukały sposobu na odwrócenie losów wojny – wojny która w pewnym momencie i Józefowi Piłsudskiemu wydawała się już nie do wygrania. I wtedy właśnie dotarła do Marszałka i Wincentego Witosa informacja o lukach w ciągłości frontu bolszewickiego i opóźniającym się pochodzie armii konnej Budionnego, która rozstrzygnąć miała ostatecznie losy Polski i Europy.

  • Żołnierze - zdjęcie zbiorowe
  • Józef Piłsudski studiuje mapę

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą to wielkie starcie zbrojne stoczone w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosją Radziecką i Polską - decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Było to wydarzenie militarne, które wielu określa dzisiaj jako ratunek dla całej powojennej Europy, osłabionej i zagrożonej rozszerzaniem się rewolucji bolszewickiej. Do dziś Bitwa Warszawska często wskazywana jest jako jedna z kilkunastu najważniejszych bitew w historii świata.

Bitwa toczyła się na obszarze sięgającym na południe po Włodawę nad Bugiem, na północ przez Mińsk Mazowiecki i Radzymin po Działdowo. Już na początku Bitwy Warszawskiej okolice Stanisławowa, zaledwie po kilku dniach od zajęcia przez bolszewików, zostały wyzwolone. W kolejnych tygodniach siły polskie przeszły do działań pościgowych, odnosząc kolejne zwycięstwa, które przypieczętowały polskie zwycięstwo w wojnie, zagwarantowały Polsce niepodległość i umożliwiły zawarcie korzystnego dla II Rzeczypospolitej traktatu pokojowego z Rosją Sowiecką i Ukrainą, zabezpieczając wschodnie granice państwa polskiego aż do 1939 roku.

Pamięć tamtych dni to dla nas wszystkich nie tylko obowiązek ale i wielkie wyzwanie, wyzwanie pamięci o tych, którzy wiele poświęcili i o tych, którzy umieli się unieść ponad partykularne interesy partyjne aby jednoczyć kraj dla jego przetrwania.

Polecamy…

Tuż za granicą naszej gminy, w Sulejówku, znajdziemy odnowione i rozbudowane Muzeum Józefa Piłsudskiego. Ciekawą ofertę przybliżającą wydarzenia roku 1920 posiada również nasze Muzeum Ziemi Mińskiej. W ramach warsztatów „Hej, hej ułani, malowane dzieci” prezentowana jest historia 7 Pułku Ułanów Lubelskich – serdecznie zachęcamy do skorzystania z tych propozycji.

 

« wstecz