Gmina Stanisławów

Treść strony

Chcemy się integrować

Lokalne liderki, założycielki kół gospodyń, wyróżniające się społeczniczki z terenu gminy Stanisławów, najaktywniej pracujące dla lokalnej społeczności, zostały wyróżnione w szczególny sposób. W sobotni wieczór, podczas Pikniku Biesiadnego puchary wręczała im Janina Ewa Orzełowska z zarządu województwa mazowieckiego.

 

Piknik biesiadny "Tradycje ciągle smaczne" odbył się nad stawem w Kolonii Stanisławów . Na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich „Nasza Chata” z siedzibą w Gminnym Ośrodku Kultury w Stanisławowie i wójt gminy Stanisławów Kingi Sosińskiej skorzystały najbardziej aktywni mieszkańcy naszej gminy.

Zanim biesiada i tańce rozpoczęły się na dobre, wójt gminy Stanisławów Kinga Sosińska przywitała naszego specjalnego gościa – Janinę Ewę Orzełowską z zarządu województwa mazowieckiego. To pani marszałek przypadła najważniejsza rola podczas spotkania – wręczenie pucharów lokalnym liderkom. Z inicjatywą wyróżnienia i nagrodzenia społeczniczek wyszło Koło Gospodyń Wiejskiej i wójt gminy Stanisławów. Do inicjatywy wójt włączyła Janinę Ewę Orzełowską z zarządu województwa. Pani marszałek idea spodobała się,  postanowiła się do niej włączyć i ufundować puchary.

Wręczała je osobiście i gratulowała. Puchary odebrały – Teresa Michalak z Koła Gospodyń Wiejskich w Stanisławowie, Czesława Kaim z Koła w Pustelniku i Olga Dobosiewicz, która od lat społecznie akompaniuje Chór „Lira” w Stanisławowie.

Janina Ewa Orzełowska gorąco gratulowała wyróżnionym, dziękowała im za aktywność. Skosztowała lokalnych wypieków i specjalności KGW w Stanisławowie – chłodnika.

- Puchary są formą uznania za podjęte już wcześniej działania i spotkania promujące nasze stanisławowskiej tradycje – mówi wójt Kinga Sosińska.

A Teresa Michalak z Koła „Nasza Chata” dodaje: - Integracyjne spotkania biesiadne z folklorem, muzyka folklorową potrawami z dziczyzny i potrawami regionalnymi powoli stają się naszą specjalnością i są jednym z celów działania koła. Jako koło zajmujemy się nie tylko przygotowaniem posiłków, imprez i integracją społeczeństwa. Zależy nam na pielęgnowaniu tradycji, dawnych zwyczajów, wspomnień, eksponowanie sfery kulturowej – mówi Teresa Michalak.

Kultywacja lokalnych tradycji, integracja całej gminnej społeczności, promocja stanisławowskiej spuścizny historycznej i kulturowej  to główne obszary, w których chce działać Koło Gospodyń Wiejskich „Nasza Chata”.

Nasi muzycy zadbali o biesiadne rytmy i swojską atmosferę a członkinie koła postarały się, by na stole niczego nie zabrakło. Goście kosztowali tradycyjnego chłodnika, bigosu, mięsa z grilla,  pieczonych ziemniaków i ciast.

Jak dodaje Teresa Michalak, najważniejsze było samo spotkanie:

- Chciałyśmy wyjść do społeczności lokalnej i bardziej integrować się ze społeczeństwem. Wszyscy jesteśmy jedną gminą, związaną ze Stanisławowem. Chcemy się integrować i działać, wspólnie, dla dobra naszej lokalnej społeczności, promować ludzi stąd lub mieszkających na naszym terenie – podkreśla Teresa Michalak.

 

 

 

« wstecz