Gmina Stanisławów

Treść strony

Zróbmy to razem

„Zróbmy to razem…” – to program autorski Moniki Uścińskiej z Ładzynia. Autorka projektu jest  pracownikiem PZU oraz Regionalnym Liderem Wolontariatu Pracowniczego Fundacji PZU. Napisała program „Zróbmy to razem…”, gdyż dostrzegała w środowisku lokalnym potrzebę przełamywania barier wobec osób z niepełnosprawnością.

- Potrzebna nam przestrzeń dla zaangażowania opiekunów, dla przełamania lęku i strachu przed spotkaniem z osobą niepełnosprawną. Dla wielu osób  łatwiej jest unikać kontaktu z taką osob, a przecież dobrze jest spotkać się, być razem. Wszyscy mamy takie same potrzeby – mówi Monika Uścińska.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU, w ramach wolontariatu pracowniczego PZU.

Uczestników pomógł  zrekrutować Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Tym sposobem udało się dotrzeć do 19 osób, w wieku od 5 do 69 lat.  

Pierwsze zajęcia miały miejsce w zeszłą sobotę (11 stycznia) w Gminnym Ośrodku Kultury  w Stanisławowie. Warsztaty decupage z osobami niepełnosprawnymi poprowadziła Bożenna Woś z Cisówki. Powstały pięknie zdobione pudełka na chusteczki higieniczne.  
Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały swoje prace i ćwiczyły przy tym zdolności manualne. Wycinanie nożyczkami, przyklejanie wzorów, malowanie i klejenie to nie lada wyzwanie dla dzieci z ograniczoną sprawnością.
- Dodatkową wartością było to, że mamy dzieci niepełnosprawnych miały okazję wyjść z domu. W gminie Stanisławów dla tej grupy odbiorców zwykle nic się nie dzieje. Dzieci niepełnosprawne w środowisku lokalnym nie są zbyt przychylnie odbierane. Traktowane są z uprzedzeniem i niechęcią ze względu na ograniczoną sprawność intelektualną lub ruchową – mówi Monika Uścińska.

I dodaje: - Brakuje im kontaktów międzyludzkich, dobrych relacji, spotkań z innymi ludźmi.
Integrując mieszkańców z dziećmi niepełnosprawnymi  pokazaliśmy, że warto się spotykać. To sprawia wiele radości i uśmiechu. Wiele osób mówiło, że osoby niepełnosprawne „uczą pokory” i że to są „dzieci szczęścia” – bo zawsze się uśmiechają…
Drugie spotkanie  (19 stycznia w GOK), czyli zajęcia sensoryczne, prowadziła Renata Kuligowska, nauczycielka z SP w Mrozach, mieszkanka Ładzynia. Pani Renata jako pedagog specjalizuje się w prowadzaniu zajęć sensorycznych. Dzieci tworzyły masę nienewtonowską z mąki. Poprzez fascynującą w dotyku konsystencję dzieci doświadczyły zabawy, ugniatania, przelewania, doznań dotykowych, smakowych i zapachowych, co poprzez te zmysły wpłynęło na ich rozwój. 

Na tym spotkaniu gośćmi były marszałek Mazowsza Janina Ewa Orzełowska i wójt gminy Stanisławów Kinga Sosińska. Pani marszałek przywiozła dla dzieci pluszowe misie, zagłówki i słodkości.

Trzecie spotkanie, planowane jest 26 stycznia w GOK,  będzie poświęcone ekologii. Uczestnicy zapoznają się z  prezentacją o przyczynach smogu i jego negatywnym wpływie na zdrowie. Posłuchają rad, jak dbać o środowisko i powietrze. Po spotkaniu zaplanowany jest wspólny spacer.

W niedzielę 2 lutego w sali SP w Stanisławowie będą miały miejsce zajęcia korekcyjne.

W projekt od początku zaangażowane jest Koło Gospodyń Wiejskich w Ładzyniu. Jego członkowie wspierają i pomagają w realizacji działań z osobami niepełnosprawnymi. Jest także wielu wolontariuszy, przyjaciół, którzy bezinteresownie wspierają prowadzących zajęcia.

- Na uznanie zasługuje otwartość wójt Kingi Sosińskiej i pracowników gminy Stanisławów, którzy podchodzą do naszego projektu chętnie i przyjaźnie. Taka współpraca daje ogromnie dużo energii, dzięki czemu powstaje wiele nowych pomysłów. Bardzo dziękujemy paniom z Koła , pani dyrektor SP w Ładzyniu Magdalenie Kożuch, wolontariuszom i wszystkim wspierającym nas ludziom dobrej woli. Chcemy działać wspólnie i na tym nie będziemy poprzestawać  – mówi Monika Uścińska.

 


 

Zróbmy to razem

  • -

« wstecz