Gmina Stanisławów

Treść strony

Mamy 102 latka!

Przedstawiamy najstarszego mieszkańca naszej gminy – pana Czesława Sowę, który 5 lipca ukończył 102 lata!

Pan Czesław urodził się na terenie sąsiedniej gminy Dobre, we wsi Poręby Nowe.  Do naszej gminy przyjechał za sprawą serca – jego życiową wybranką okazała się mieszkanka naszej gminy, a konkretnie Wólki Pieczącej.  W tej wsi ożenił się i wychował dzieci.

Rodzinę utrzymywał z pracy w rolnictwie. Był zapalonym społecznikiem. Angażował się w wiele inicjatyw. Jako człowiek z solidnym wykształceniem, jak na tamte czasy, czyli absolwent przedwojennych 7 klas,  szczególnie wspierał likwidację analfabetyzmu i lekcje pisania organizowane w prywatnych domach. Udzielał się przy budowach i innych inicjatywach społecznych.

Jako kombatant, oficer Wojska Polskiego, uczestniczył w uroczystościach patriotycznych i państwowych.

Do dziś zachowuje dobrą kondycję. Od zawsze był aktywny i samodzielny. Jeszcze do ukończenia 90. roku życia, bez większych problemów, regularnie pokonywał na rowerze dystans z Wólki Pieczącej do sklepu.

W rodzinie miał przodków dożywających sędziwej starości. Jego mama żyła aż 95 lat. Ojciec zmarł wcześniej, miał kłopoty ze zdrowiem po tym, jak został ranny w I wojnie światowej.

Sam pan Czesław doczekał się trójki dzieci (dwóch córek i syna), 5 wnuków i 7 prawnuków.

 

Po śmierci małżonki zamieszkał z jedną ze swoich dwóch córek – Agnieszką. Na co dzień, najczęściej opiekuje się nim zięć Zbigniew, ale Pan Czesław ma również wsparcie od drugiej córki - Wandzi. Cieszy się z doskonałej kondycji i podkreśla, że to zasługa dobrej opieki ze strony bliskich.

Jeszcze dwa lata temu, setne urodziny spędzał hucznie i wystawnie, wśród 120 gości.

101 – świętował kameralnie, z rodziną. 102 urodziny były podobne. Odwiedziła go wójt naszej gminy Kinga Sosińska, sekretarz gminy Hanna Pietrzyk i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Bożena Wyszomirska. Delegacja z gminy poza pięknym bukietem kwiatów i pudełkiem czekoladek przywiozła ze sobą album poświęcony historii OSP na terenie ziemi mińskiej.

Wszyscy umówili się, że za rok spotkają się na 103 urodzinach pana Czesława. Tego właśnie życzymy! A także zdrowia i dobrej formy!

Mamy 102 latka!

« wstecz